Informace pro spotřebitele
Úvod
V souladu se zákonem o ochraně spotřebitele, je povinností advokáta informovat spotřebitele – klienta – o ceně právní služby, spolu s uvedením platebních podmínek a dále právem na odstoupení nebo ukončení závazku.
Cena právních služeb může být stanovena dohodou, tj. jako smluvní odměna nebo jako odměna mimosmluvní, tj. určena Vyhláškou Ministerstva spravedlnosti, v daném případě vyhláškou č. 177/1996 Sb., o odměnách advokátů a náhradách advokátů za poskytování právních služeb – Advokátní tarif.
Platba bude provedena způsobem určeným buďto dohodou, anebo způsobem určeným ve smlouvě o poskytování právních služeb.
V naší kanceláři zpravidla účtujeme podle hodin odvedené práce za dohodnutou hodinovou sazbu. Ta se zpravidla pohybuje kolem částky 2000,- Kč na hodinu. Vždy ale záleží na konkrétní dohodě s klientem a tato sazba se může lišit.
Pokud Vás zajímá více o účtování právních služeb, čtěte prosím dále.
Smluvní odměna
Smluvní odměna je ujednáním mezi advokátem a klientem o částce, za niž bude právní služba poskytnuta, anebo o způsobu jejího určení. Ujednání o smluvní odměně je buď součástí smlouvy, na jejímž základě se právní služba poskytuje, nebo je sjednáno samostatně.
A) Hodinová sazba
Je-li sjednána smluvní odměna podle počtu hodin nebo jiných časových jednotek (dále jen „časová odměna“), náleží dohodnutá sazba časové odměny za každou započatou časovou jednotku, není-li dohodnuto jinak. Na požádání klienta je advokát povinen při vyúčtování odměny advokáta předložit klientovi časovou specifikaci poskytnutých právních služeb.
B) Sazba dle úkonů právní služby
Je-li smluvní odměna sjednána dle vykonaných úkonů právní služby, náleží dohodnutá sazba za každý vykonaný úkon právní služby. Za úkony právní služby se považují například převzetí a příprava zastoupení nebo obhajoby na základě smlouvy o poskytnutí právních služeb, porada s klientem, písemné podání soudu nebo jinému orgánu týkající se věci samé, účast při vyšetřovacích úkonech v přípravném řízení, účast při úkonu správního nebo jiného orgánu, účast na jednání před soudem nebo jiným orgánem atp.
Ke každému úkonu právní služby účtujeme dle § 13 odst. 4 Advokátního tarifu částku 450,- Kč. Z důvodu, že jsme plátci DPH, účtujeme ke každému úkonu právní služby zákonnou sazbu DPH.
Úkony právní služby
Jednotlivé úkony, za které advokátovi náleží mimosmluvní odměna, jsou stanoveny v ustanovení § 11 Advokátního tarifu, a to v následující znění:
Mimosmluvní odměna náleží za každý z těchto úkonů právní služby:
- převzetí a příprava zastoupení nebo obhajoby na základě smlouvy o poskytnutí právních služeb,
- první porada s klientem včetně převzetí a přípravy zastoupení nebo obhajoby, je-li klientovi zástupce nebo obhájce ustanoven soudem,
- další porada s klientem přesahující jednu hodinu,
- písemné podání nebo návrh ve věci samé, výzva k plnění se základním skutkovým a právním rozborem předcházející návrhu ve věci samé,
- účast při vyšetřovacích úkonech v přípravném řízení, a to každé započaté dvě hodiny,
- prostudování spisu při skončení vyšetřování, a to každé započaté dvě hodiny,
- účast při úkonu správního nebo jiného orgánu, účast na jednání před soudem nebo jiným orgánem, a to každé započaté dvě hodiny,
- sepsání právního rozboru věci,
- jednání s protistranou, a to každé dvě započaté hodiny,
- návrh na předběžné opatření, dojde-li k němu před zahájením řízení, odvolání proti rozhodnutí o předběžném opatření a vyjádření k nim,
- odvolání, dovolání, návrh na obnovu řízení, žaloba pro zmatečnost, popřípadě stížnost proti rozhodnutí o návrhu na obnovu řízení a vyjádření k nim,
- podnět k podání stížnosti pro porušení zákona a vyjádření ke stížnosti pro porušení zákona,
- sepsání listiny o právním jednání,
- stížnost proti usnesení o zahájení trestního stíhání,
- stížnost proti rozhodnutí o vazbě.
Mimosmluvní odměna ve výši jedné poloviny náleží za každý z těchto úkonů právní služby:
- návrh na předběžné opatření, dojde-li k němu po zahájení řízení, návrh na zajištění důkazu nebo dědictví,
- návrh na opravu odůvodnění rozhodnutí, na odstranění následků zmeškání lhůty a na změnu rozhodnutí odsuzujícího k plnění v budoucnu splatných dávek nebo k plnění ve splátkách,
- odvolání proti rozhodnutí, pokud nejde o rozhodnutí ve věci samé, a vyjádření k takovému odvolání,
- návrhy a stížnosti ve věcech, ve kterých se rozhoduje ve veřejném zasedání, a vyjádření k nim, s výjimkou odvolání, návrhu na obnovu řízení a podnětu ke stížnosti pro porušení zákona,
- jde-li o výkon rozhodnutí, za první poradu s klientem včetně převzetí a přípravy zastoupení, za sepsání návrhu na zahájení řízení, vyjádření k návrhu, zastupování při jednání a sepsání odvolání proti rozhodnutí, nejde-li o řízení o návrhu na zastavení nebo částečné zastavení výkonu rozhodnutí podle § 268 odst. 1 písm. g) nebo h) občanského soudního řádu,
- účast při jednání, při kterém došlo pouze k vyhlášení rozhodnutí,
- účast při přípravě jednání,
- jednoduchá výzva k plnění.
Náhrada hotových výdajů
Advokátu náleží náhrada hotových výdajů účelně vynaložených v souvislosti s poskytnutím právní služby, zejména na soudní a jiné poplatky, cestovní výdaje, poštovné, telekomunikační poplatky, znalecké posudky a odborná vyjádření, překlady, opisy a fotokopie, nezbytně nutné ubytování v místě výkonu právní služby.
Soudní a jiné poplatky nejsme povinni hradit a hradíme je pouze po písemné dohodě s klientem.
Náhradu cestovních výdajů účtujeme podle platných právních předpisů nebo posle smluvní dohody s Vámi.
Za ztrátu času při cestě k výkonu právnímu úkonu účtujeme 500,- Kč za každou započatou půlhodinu.
Ověření podpisu
Odměna v případě ověření pravosti podpisu na listině činí 70,- Kč.
Výpis činnosti advokáta, reklamace
Každý klient obdrží spolu s fakturou i popis činností, ze kterého jaké služby a s jakým výsledkem pro něj byly vykonány. V případě nesouhlasu s obsahem faktury má klient právo jí ve lhůtě splatnosti reklamovat. Dále v případě reklamace služby vydáme klientovi písemné potvrzení o tom, kdy právo uplatnil, co je obsahem reklamace a jaký způsob vyřízení reklamace klient vyžaduje. Následně ve spolupráci s advokátem bude taková reklamace vyřízena.
Daň z přidané hodnoty
Z důvodu, že jsme plátci DPH, účtujeme v souladu s právní úpravou, daň z přidané hodnoty (DPH) v zákonné výši, a to nad rámec výše uvedeného.
Řešení sporů
V případě vzniku sporu mezi advokátem a klientem, který je spotřebitelem (tj. klient, který uzavřel s advokátem smlouvu o poskytování právních služeb mimo rámec své podnikatelské činnosti nebo samostatného výkonu svého povolán), je klient oprávněny tuto spornou věc předložit k mimosoudnímu projednání orgánu České advokátní komoře. V případě existence sporu mezi advokátem a spotřebitelem jsou tito povinni poskytnout vzájemnou součinnost k vyřešení sporu smírnou cestou. V případě, že toto nebude možné, je advokát povinen vydat spotřebiteli doklad, jehož obsah bude tvořit prohlášení o tom, že se nepodařilo vyřešit spor přímým jednáním advokáta se spotřebitelem. Následně se může spotřebitel s návrhem na zahájení mimosoudního řešení sporu obrátit na Smírčí komisi České advokátní komory (dále jen „Smírčí komise ČAK“). Smírčí komise ČAK je příslušným mimosoudním orgánem pro projednávání těchto sporů. Návrh je možno podat písemně, ústně do protokolu nebo elektronicky podepsaný uznávaným elektronickým podpisem. Vzor elektronického podání návrhu na zahájení je možno nalézt zde https://www.cak.cz/pro-verejnost-detail?section=mimosoudni-reseni-spotrebitelskych-sporu.
Návrh je možno podat Smírčí komisi ČAK nejpozději do jednoho roku od okamžiku, kdy spotřebitel uplatnil své právo, které je předmětem sporu, u advokáta poprvé. Návrh obsahuje:
- identifikační údaje stran sporu
- úplné a srozumitelné vylíčení rozhodných skutečností
- označení, čeho se navrhovatel domáhá
- datum, kdy navrhovatel uplatnil své právo, které je předmětem sporu, u advokáta poprvé
- prohlášení, že ve věci nerozhodl soud, nebyl vydán rozhodčí nález a nebyla uzavřena dohoda stran v rámci mimosoudního řešení spotřebitelského sporu a ani nebylo zahájeno řízení před soudem, rozhodčí řízení nebo mimosoudní řešení spotřebitelského sporu podle zákona o ochraně spotřebitele
- datum a podpis navrhovatele (spotřebitele).
Mimosoudní řešení sporu musí být ukončeno do 90 dnů od jeho zahájení, přičemž v případech složitějších sporů může být tato lhůta prodloužena nejvýše o dalších 90 dnů s tím, že strany musí být informovány o prodloužení této lhůty a o celkové době, do kdy lze očekávat, že bude mimosoudní řešení ukončeno.
Kontaktní údaje:
Česká advokátní komora
Národní tř. 16
110 00 Praha 1
epodatelna@cak.cz
ID datové schránky: n69admd